AKTUALITY

100. výročí - pražské příběhy

 

Touha po samostatnosti Čechů a Slováků se v roce 1918 změnila ve skutečnost. Do mapy Evropy se zakresluje nová republika. Poznejte s námi 100letou historii v několika pražských příbězích:Touha po samostatnosti Čechů a Slováků se v roce 1918 změnila ve skutečnost. Více informací o těchto programech získáte po rozkliknutí tohoto článku nebo na stránkách www.setkanisprahou.cz

 

Jak se stalo Československo skutečností (28.10. – 20.12.2018)

 

Zažijete příběh společného soužití Čechů a Slováků od vzniku republiky a to na výstavě v Národním muzeu. Následovat bude procházka městem, kde vás průvodce upozorní na významné stavby z tohoto období ale podíváte se také k  Obecnímu domu - podpis zákona číslo 1, kterým se nová republika ustanovila, na Václavské náměstí, k Rudolfinu, kde  v roce 1920, 1927 a 1934 byl zvolen prezidentem Republiky československé T.G. Masaryk, uvidíte také památník Jana Palacha ......

Do 31. 10. je součástí procházky také  výstava spojená se začleněním Československa do Evropy 20 století

Cena: 150,- Kč při min. počtu 40 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

Vznik Republiky (1.9. – 31. 10. 2018)

 

procházka začíná na Pražském hradě, kde na výstavě žáci a studenti uvidí nejvyšší státní vyznamenání udělovaná za uplynulých sto let a také unikátní archiválie, vztahující se k přelomovým okamžikům našich novodobých dějin, např. kolekci dekorací Řádu bílého lva, prezidentský automobil Škoda VOS, text rozhlasového projevu prezidenta Beneše po jeho abdikaci v roce 1938 či dopisy Milady Horákové z vězení. Při cca 2 hodinové procházce se seznámíte s významnými místy spojenými se vznikem Československa a podíváte se i na výstavu Československo v proměnách Evropy 20. století.

Cena: 130,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět (19. 10. – 20.12. 2018)

 

Výstava, kterou při tomto programu uvidíte je zajímavá tím, že ukazuje firmy, výrobky, osobnosti a další fenomény československého průmyslového a technického vývoje v letech 1918 až po rok1992, jejich úspěchy ale také neúspěchy. Uvidíte však i unikátní výrobky, které se prosadily nejen v Československu, ale také v zahraničí. Součástí je 2 hodinová procházka městem po stopách vzniku Československa nebo na dohodnuté téma, v prosinci bude procházka laděná do adventního času

Cena: 150,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

100 let létání u nás a pražská letiště (1.9. – 31.10. 2018)

 

Uvidíte unikátní sbírky historických letounů. Téměř sto je vystaveno v krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Zahrajete si zde také dobrodružnou hru „Zachraňte letce Peřinu“ o drobné ceny. Následně přejedeme na největší letiště u nás, které odbaví denně několik tisíc cestujících. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze zákulisí letecké dopravy. Od 1.11. je možná pouze exkurze na letiště s možností kombinace s dalšími programy.

Cena: 200,- Kč při min. počtu 40 platících + 3 ped. dozory zdarma

Program je určený pro všechny věkové kategorie

 

Dlouhá cesta od četnictva k policii (1.9. – 20.12. 2018)

 

Seznámíte se s historii četnictva a policie na našem území. Prohlédnete si stejnokroj čes. četnictva, výzbroj a výstroj z třicátých let 20. století, nahlédnete do dobové četnické stanice. Dozvíte se jak to bylo s činností bezpečnostních složek na území Protektorátu Čechy a Morava , ale i při nuceném nasazení v Německu a jakou měrou příslušníci policie a četnictva zasáhly do dění v květnovém povstání a v odboji jako takovém. Zjistíte, jak to bylo se vznikem SNB - Sboru národní bezpečnosti, jakou měli techniku příslušníci StB. Seznámíte se ale také s činností pořádkové služby, jízdní policie, s prací pyrotechniků, ale i veterinární službou, stejně jako s výstrojí a výzbrojí policistů z URN - Útvaru rychlého nasazení. Nedílnou součástí je také dopravní policie a její vývoj od roku 1919. Kluky i holky zaujme historie a vývoj naší kriminalistiky a nejzajímavější vyřešené ale i nevyřešené případy za posledních 100 let. V druhé polovině programu se zaměříme při procházce na rozvoj Prahy v letech 1918 až po současnost a ukážeme si významná místa spojená se vznikem Republiky.

Cena: 130,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

Jak vznikal český Hollywood a jeho historie (1.9. – 20.12. 2018)

 

Barrandov Studio vzniklo ve 30. letech minulého století a patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Snaží se tradici filmařského řemesla nejen udržovat ale stále rozvíjet.  Poodhalíme tajemství filmového zákulisí. Seznámíte se s historií a vývojem studií, nahlédnete do stylizované maskérny, kostymérny i dílny, uvidíte vybrané originální kostýmy vždy v tematické výstavě a můžete se vyfotit v připraveném fotokoutku za použití doplňků a částí kostýmů. Do 30.11. 2018 se navíc můžete podívat na výstavu historie československého filmu, kde se dozvíte např. co pojí filmy Vynález zkázy, Rozmarné léto, Adéla ještě nevečeřela nebo Princ a Večernice? Všechny slaví kulaté výročí od svého vzniku! Dozvíte se například, který seriál se natáčel v kulisách filmu Anděl svádí ďábla nebo kde všude si zahrály kostýmy a dekorace z filmu Panna a netvor. Následně se přesuneme do centra města, kde půjdeme po stopách filmových míst. Ukážeme si, kde bydlel Rumburak a jak dnes vypadá dům Vodičkových z filmu jak utopit doktora Mráčka aj.

Cena: 200,- Kč při min. počtu 40 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

Škola základ života

 

Jak vypadala škola nebo školství po vzniku Československa většinou známe z filmu. Seznámíte se se školními pomůckami a potřebami, které se v této době používaly. Jak rozdílné školství po vzniku Československa bylo v Čechách a na Slovensku, od kdy se pořádají školní výlety a třeba lyžařské zájezdy. Budete se moci také vyfotografovat v dobovém oblečení. Při cca 2 hodinové procházce se seznámíte s významnými místy spojenými se vznikem Československa. V době do 31.10. je možné do programu začlenit i výstavu Československo v proměnách Evropy 20. století.

Cena: 120,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

100 let divadla a umění

 

ND nedávno oslavilo 150 let od položení základního kamene. Jak činnost tohoto divadla ovlivňovala chod našich dějin se dozvíte při exkurzi do historické budovy. Ve Veletržním paláci se potom žáci seznámí s uměleckými díly, které vznikaly na území dnešního Československa a jak toto umění ovlivňovala doba, ve které vznikly.

Cena: 160,- Kč při min. počtu 40 platících + 3 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4.a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

100 let městské hromadné dopravy v Praze (1.9. – 20.12. 2018)

 

Seznámíte se, jak se rozvíjela doprava v Praze od tzv. Koňky až po největší stavbu hl. města, kterou je Metro. Dýchne na vás kouzlo historických originálů městských dopravních prostředků už třeba z roku 1886. Při procházce městem Vám ukážeme, kudy jela první tramvaj, kde stál první semafor, ale dozvíte se i zajímavosti, které se udály v Praze za posledních 100 let.

Cena: 135,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro všechny věkové kategorie

 

Jak se vyvíjelo zemědělství za posledních 100 let (1.9. – 20.12. 2018)

 

zemědělství představuje základ celé společnosti, je nejvýznamnějším přínosem pro lidstvo, umožnilo rozvoj dalších odvětví, vědy a techniky. V expozici Jede traktor uvidíte vývoj traktorů od roku 1919, můžete si vyzkoušet herní traktorový simulátor nebo trenažér Zetor Major, který simuluje jízdu po městě i orbu na poli. Na vybraných historických strojích je možné se vyfotografovat. V expozici Rybářství můžete vidět, jak v této souvislosti se mění a ovlivňuje ráz krajiny, je zde celá řada živých exponátů od od sumce, štiky, kapra až po krmné plotice. Součástí je ale i gastronomie, kde se děti dozví něco o kuchyni našich babiček a prababiček, uvidí ale dnešní moderní kuchyni a seznámí se s různými potravinami, které mohou vnímat nejen zrakem ale i dalšími smysly. Dozvíte se také něco o vodě v krajině, která je základem všeho živého. Součástí programu je i cca 2hodinová procházka městem na dohodnuté téma.

Cena: 110,- Kč při min. počtu 30 platících + 2 ped. dozory zdarma

Program je určený pro 4. a 5. třídy Zš (upravený program pro tuto věkovou skupinu) a pro II. stupeň ZŠ, SŠ

 

Více informací o jednotlivých programech naleznete na  www.setkanisprahou.cz

Cena zahrnuje program vč. vstupného pro uvedený počet dětí a ped. dozoru, průvodce

Cena nezahrnuje dopravu do Prahy a případnou dopravu MHD (děti do 10 let zdarma, děti nad 10 let 12,-Kč)

NA VŠECHNY PROGRAMY SE VZTAHUJÍ VŠEOBECNÉ PODMÍNKY, KTERÉ JSOU UVEDENY NA TĚCHTO STRÁNKÁCH

 

 

Hurá na prázdniny

A zase je konec dalšího školního roku. Věřím, že jste všichni ukončení tohoto roku úspěšně zvládli a že se na všechny z vysvědčení usmívají krásné známky.

Poděkování si jistě zaslouží všichni učitelé, vychovatelé, paní kuchařky, uklízečky a všichni ti, kteří mají pro děti pochopení a s velkou trpělivostí s nimi pracují.

Všem přeji krásný čas zaslouženého volna, hodně sluníčka, klidu a pohody.

Provozní doba: 8. 7. - 23. 8. 2018 zavřeno; začínáme  v pátek 24. 8. 2018
1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 | 

Copyright 2010. VESELÝ ŠKOLNÍ AUTOBUS

KONTAKT| DOMŮ

Webdesign & Development by 5Q